PROGO ile Nereleri Gezebilirim?


KÜNYE
Kanlıca Yoğurdu, Ortaköy Kumpiri, Balık Ekmek
Galata Kulesi, Asmalı Mescit, Kızkulesi, Kapalı Çarşı
Sultan Ahmet Camii, Dolmabahçe Sarayı
İSTANBUL
Her köşesi buram buram tarih kokan, gönüllerin şehri İstanbul on beş milyondan fazla nüfusu ile günümüzde sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın da en büyük metropollerinden birisidir. Tarih boyunca Bizans İmparatorluğu, Osmanlı Devleti gibi birçok büyük devlete başkentlik yapmış olan İstanbul, Cumhuriyet'in ilanı ile beraber Asya ve Avrupa arasında kalan stratejik konumu ile dünyanın önemli ticaret ve kültür merkezlerinden birisi olmuştur.

İstanbul, tarih boyunca ev sahipliği yaptığı birçok devletten miras kalan tarihi eserleri ile kültür ve medeniyetlerin merkezi olmuştur. Dolayısı ile gezilip görülecek birçok yere sahip olan İstanbul'da sizin için kısa bir şehir turu hazırladık. Bir tarafta Avrupa yakasında; Galata Kulesi, trafiğe kapalı ender sokaklardan birisi olan İstiklal Caddesi, Asmalı Mescit, masmavi Marmara Denizi'nin kokusunu içine çekebileceğiniz Tarabya ve Bebek sahilleri, diğer tarafta ise Anadolu yakasında bulunan şehrin kalabalıklığından kaçıp nefes almak isteyenlerin ortak noktası olan Göztepe, Maçka, Emirgan Korusu, Belgrad Ormanı alternatifler arasında sayılabilir.

Kız Kulesi : Salacak sahilindeki bu kule, rivayete göre kral kızını korumak için yaptırmıştır ancak yine de kızının ölümüne engel olamamıştır. Günümüzde restaurant ve cafelerinde bulunduğu bir ziyaretçi merkezi olan Kızkulesi, moda defilelerinede ev sahipliği yapmaktadır.

Kapalı Çarşı : Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu'nda alışveriş işlerinde kullanılması nedeni ile ilk alışveriş merkezi olarak kabul edilmektedir. İçerisinde deri, halı, bakır gibi birçok geleneksel ürünün yanında, çeşitli kuyumcu ve fular satıcılarınında bulunduğu alışveriş diyarıdır.
KÜNYE
Kaburga Dolması, Ankara Tavası, Ekşili Dolma
Misket, Ankara Zeybeği
Anıtkabir, Mogan Gölü, Cumhuriyet Müzesi, Atakule
BAŞKENT ANKARA
Türkiye'nin başkenti ve yaklaşık 5 milyon nüfusu ile ülkenin ikinci büyük metropolü olan Ankara'dayız. Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Atatürk tarafından başkent olarak seçilen Ankara, cumhuriyetin en derin izlerini taşımaktadır. Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan Ankara'nın sosyal yapısıda oldukça çeşitlidir.

Şehir merkezine 28 kilometre uzaklıkta olan Esenboğa Havalimanı'ndan şehre ulaşmak biraz zor ve maliyetli. Neyse ki ekonomik ve kolay ulaşımın adresi PROGO, sizi buradada yalnız bırakmadı:) Uçuş saatlerinize göre yapacağınız araç rezervasyonu sonrası dilediğiniz yere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara'ya gidiyorsanız eğer ilk uğramanız gereken yer, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün mezarı Anıtkabir olmalı. 1943 yılında sonuçlanan Atatürk'ün anıt mezarı için Prof. Emin Onat ve Doç. Orhan Arden'in projelerinin uygulanmasına karar verilmiş. Projeye göre Barış Parkı ve Anıt Bloku olarak isimlendirilen iki bloktan oluşmaktadır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi; İlk TBMM binası olan yapı, 1961 yılından beri müze olarak kullanılmaktadır.

Cumhuriyet Müzesi; İlk başta Cumhuriyet Halk Fırkası'nın binası olarak tasarlanmış ancak meclis binası yetersiz kalınca bir süreliğine TBMM için kullanılmıştır. Cumhuriyet Müzesi 1981 yılından itibaren ise müze olarak hizmet vermektedir.

Resim Heykel Müzesi; 19.yüzyıldan günümüze kadar uzanan önemli Türk resim ve heykel örneklerinin sergilendiği müze, sanatseverlerin ilgisini çekmektedir.

Ankara'ya tepeden bakıp, şehri izlemek isteyenlerin adresi Atakule'ye mutlaka gitmelisiniz.
KÜNYE
Kumru, Boyoz, Tire köfte
Zeybek
İzmir Saat Kulesi, Urla Sanat Sokağı, Çeşme, Efes Harabeleri, Tarihi Asansör
YAŞANILACAK ŞEHİR, İZMİR!
Türkiye'nin üçüncü büyük metropol şehri olan İzmir, hem kültür turizmi hem de yaz turizmi açısından ziyaretçilerinin ilgi odağındadır. Özellikle son yıllarda ülkemizde de büyük faaliyet gösteren mice sektörününde yoğun katılımlar gerçekleştirdiği İzmir'de, şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta olması sebebi ile şehirdeki faaliyetler Alsancak, Konak gibi bölgelerde yoğunlaşmaktadır. Mice sektörünün İzmir'deki diğer durağı ise Adnan Menderes Havalimanı'na yaklaşık 100 kilometre uzaklığı ile bilinen, ancak katılımcılara hem iş hem tatil keyfini birlikte yaşatabilen, masmavi denizi ile tanıdığımız Çeşme olmaktadır.

Alsancak Sevgi Yolu ; Öyle bir cadde düşünün ki her iki yanında devasa palmiye ağaçları, renk renk aydınlatılan bir zemin ve Yeşilçam'ın ünlü isimlerinin yazılı olduğu hatıra plakaları... Her detayı ile İzmir'in ruhunu yansıtmaktadır.

Huzur arayan insanların varış noktası Sığacık... Organik pazarların en ünlüsü ve otantiği olan, kale içerisinde kurulu Sığacık organik pazarındaki Kudret narının şifasını mutlaka denemelisiniz.

Dünyanın en önemli antik şehirlerinden birisi olan Efes Antik Kenti, Yunanlılar tarafından işgal edilmiş ve burada bir Yunan şehri kurulup ismine Ephesus demişler. MÖ. 11 ve 12 yüzyıla dayanan ve günümüze kadar özelliğini koruyan tarihin tozlu sayfalarını mutlaka aralamalısınız. Efes Antik Kenti'ne geldikten sonra Şirince ve Meryem Ana'yı ziyaret etmeyi unutmayın.

Vee tabiki bu kadar yeri nasıl gezeceğim diye düşünme, PROGO her zaman yanında!:)
KÜNYE
Çökertme Kebabı, Ekşili Balık, Kabak Çiçeği Dolması
Çökertme, Abdal Havası, Muğla Zeybeği
Bodrum Kalesi, Halikarnas Mozolesi, Saklıgöl, Kelebek Vadisi
HUZURUN ADRESİ, MUĞLA
Tatilin merkezi Muğla'da Bodrum ve Dalaman havalimanları ile bölgelere ulaşım daha kolay hale gelmektedir. Masmavi denizi, beyaz ve küçük evleri, her sokakta renk renk açan çiçekleri ile adeta huzuru temsil ediyor. Huzurun adresi Muğla, hareketli sokakları ve mekanları ile aynı zamanda eğlencenin de en önemli adresidir. Kişisel ulaşım asistanın PROGO, Muğla'da da yanında!

Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz beldesi içerisinde bulunan bu vadi gelir gelmez sizi cennetten bir bahçenin içinde hissetmenizi sağlayacaktır. Yılın her günü yerli ve yabancı bir çok ziyaretçiye ev sahipliği yapan vadiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Saklıgöl; yeşil ve mavinin uyumu hiç bu kadar etkileyici olmamıştı! Doğa ile başbaşa kalabileceğiniz, huzurlu saatlerin adresi olan Saklıkent, eşsiz güzellikleri ile görenleri kendisine hayran bıraktırmaktadır.

Dünyanın yedi harikasından biri sayılan, kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çıtası ile de Mısır mimarisini birleştiren, oldukça büyük boyutlardaki mezar olarak anılan Halikarnas Mozolesi, eşsiz mimarisi nedeni ile görülmeye değer bir eserdir.

Bodrum'a yolunuz düşerse eğer, çıtır patates, yoğurt ve dana etinin leziz buluşması olan Çökertme Kebabı'nı yemeden dönmemenizi tavsiye ederiz.
KÜNYE
Antalya Piyazı, Enginarlı Girit Kebabı, Alanya Bohçası
Dımıdan, Sektirme, Teke Zeybeği
Düden Şelalesi, Çıralı, Apollon Tapınağı
TURİZMİN KALBİ, ANTALYA
Turizm cenneti olarak bilinen Antalya, tarihi mirası ve doğal güzellikleri ile tatilcilerin ilgi odağında olan önemli bir şehirdir. Yaz aylarında genellikle tatilcilerin, kışın ise mice sektörünün yoğun ilgi odağında olan Antalya, sürekli yapılan yatırımlar ile büyümeye devam etmektedir. Şehir merkezine çok yakın mesafede bulunan Antalya Havalimanı'ndan şehrin her noktası ulaşım PROGO ile tabiki daha kolay.

Aşağı ve Yukarı Düden Şelaleri olmak üzere ikiye ayrılan Düden çayında, bir tarafta piknik keyfinin tadını çıkarırken, diğer tarafta ise doğanın eşsiz güzelliğine hayran kalacaksınız.

Küçük bir sahil kasabası olan Çıralı, pansiyon olarak kullanılan ağaç evleri ile ünlüdür.

Tiyatro ve Apollan Tapınağı başta olmak üzere, Roma İmparatorluğu'ndan önemli kalıntılara sahip olan, Side beldesi de ziyaret edilecekler listenizde mutlaka olmalı.

Tahinli sos ile yapılan Antalya'nın meşhur piyazını yiyebileceğiniz mekanların başında Piyazcı Ahmet ve Piyazcı Sami'nin yeri kesinlikle en lezzetlileri.

Yaz aylarındaki yoğun sıcaktan sıkılanların adresi genelde alışveriş merkezleri oluyor. Shemall, Terracity şehrin ünlü alışveriş merkezleri arasında bulunmaktadır.
KÜNYE
Kuymak, Hamsili Pilav, Manca, Lobya
Çol Mağarası, Uzun Göl, Doğankaya, Akçaabat, Kayabaşı Yaylası
Sümela Manastırı, Yamaç Paraşütü, Rafting
YEMYEŞİL TRABZON
Trabzon yemyeşil yaylaları ve birbirinden lezzetli yöresel yemekleriyle Karadeniz’in nadide şehirleri arasında yer almaktadır. Yüzölçümü bakımından çok büyük olmamasına karşın Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş ikinci ili durumundadır. Trabzon’a gittiğinizde Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı mimarisi ve muhteşem manzarasıyla Trabzon'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Bunun yanında Trabzon’un yemyeşil ve koruma altına alınmış birbirinden güzel yaylalarını mutlaka gezmelisiniz. Aynı zamanda heyelan sonucu dere yatağının baraj şeklinde kapanması sonucu meydana gelen Uzun Göl’ün yemyeşil tabiatında yürüyüşler yapabilirsiniz.

Trabzon’un Çalköy beldesinde bulunan ve dünyanın en uzun 2. mağarası olma özelliğine sahip olan Çal Mağarası da görülmeye değer güzelliklerinden biridir. Akçaabat, Kayaiçi, Kestanelik, Erenler, Doğankaya, Düzköy, Kayabaşı Yaylası gibi birçok farklı ilçelerde dağcılık parkurlarından tırmanmaya, yamaç paraşütüne ya da kano sporuna kadar birçok aktiviteden yararlanabilirsiniz.

Tüm bunların yanında Trabzon’un eşsiz yöresel lezzetlerinden bahsetmeden geçmek olmaz :) Trabzon mutfağı denince akla gelen mısır unu ile yapılan kuymak, hamsilerden yapılan ekmek, manca, hamsili pilav, fasulyeden yapılan lobya gibi yöreye özgü birçok lezzetleri mutlaka tatmalısınız. Tüm bunları gerçekleştirmek için PROGO ile rezervasyonunuzu yaptırın, sizi Trabzon Havaalanı’nda karşılayalım ve Trabzon’un güzelliklerine doğru bir yolculuğa çıkaralım!
KÜNYE
İlkadım, Atakum
Bandırma Gemisi, Atatürk Anıtı, Şahinkaya Barajı
Dağcılık, Yamaç Paraşütü, Dalış
KURTULUŞUN SİMGESİ SAMSUN
Karadeniz Bölgesinde yer alan Samsun, doğal tarihi ve kültürel zenginlikleri, deniz, kara, hava, demiryolu ulaşım olanakları ile bölgenin turizm potansiyeli en yüksek kentlerinden biridir. Anadolu'nun savunulmasını planlamak amacı ile Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da gelmesi ile Samsun, Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı yer olma özelliğini taşımaktadır. Atatürk’ün Samsun’a çıkışını simgeleyen Atatürk Anıtı da Samsun’un merkez ilçesi olan İlkadım’daki Atatürk Parkı içerisinde yer almaktadır.

Son yıllardaki popüler sporlardan birisi olan dağcılık, Samsun’da yapılabilecek farklı bir etkinlik olabilir. Kafeler, lokantalar ve barların boylu boyunca bulunduğu Atakum sahilde de keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Kızılırmak üzerinde bulunan Şahinkaya Barajı’nın eşsiz güzelliğinde keyifli bir tura çıkabilirsiniz. Samsun’un Canik ilçesinde Karadeniz’in doğal güzelliklerini kuş bakışı görebileceğiniz yamaç paraşütünde aynı zamanda gökyüzünde olmanın heyecanını da tadabilirsiniz. Karada olduğu gibi denizde de Samsun’un büyülü dünyasını keşfetmek için su altı dalışları gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Amisos Hazinesi’ni görmeden de Samsun turunuzu sonlandırmayın. Tüm bu aktiviteleri gerçekleştirmek için PROGO yanınızda :)
KÜNYE
Mantı, Pastırma, Kurşun Aşı, Yağlama, Kayseri Tiridi
Erciyes Kayak Merkezi, Ağırnas Yeraltı Merkezi, Yedigöller
Dağcılık, Kayak
BİR KIŞ MASALI, KAYSERİ
Gelişmiş sanayisi, ticaret, sağlık ve eğitimi ile Erciyes dağının eteklerine kurulmuş ve dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kayseri doğal güzellikleri ve tarihi ile de görülmeye değer bir İç Anadolu şehridir.

Aynı zamanda turizm merkezlerinden olan Kapadokya Bölgesi’nin içinde yer almaktadır. Kayseri’de birçok tarihi çarşı bulunmaktadır ve bu çarşılardan Pirinççiler, Hacıefendi ve Kapalı Çarşı özellikle gezilmesi gereken yerlerdendir. Bunun yanında Kayseri’de bulunan Türkiye'nin önemli volkanik dağlarından olan Erciyes Dağı'ndaki Erciyes Kayak Merkezi, kayak yapabileceğiniz keyifli yerlerden biri olabilir.

Kayseri’nin bir diğer özelliği de kazılmış kayaların içine meskenler, kiliseler ve korunma amaçlı yeraltı şehirleri barındırmasıdır. Bunlardan biri olan Ağırnas kasabasının girişinde bulunan Ağırnas Yeraltı Şehri, milattan önceki yıllara uzanan geçmişe sahip görülmesi gereken bir yapıdır. Sadece tarihi eserleri ve kültürel değerleriyle değil, doğal güzellikleriyle de dikkat çeken Kayseri’de ağaçların gölgesinde uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Doğayla iç içe vakit geçirip sakinliğin tadını çıkarmak için Yedigöller, Sarımsaklı Baraj Gölü, Hacer Ormanı ve Kapuzbaşı Şelalesi yürüyüş için keyifli yerler arasında yer alır. Tabii Kayseri’nin mantısı, pastırması ve sucuğunu tatmadan dönmek olmaz :) Tüm bunları deneyimleyebilmeniz içi PROGO Kayseri’de de yanınızda!
KÜNYE
Adana Kebap, Ciğer, Beyti, Mumbar, İçli Köfte
Taş Köprü, Saat Kulesi, Seyhan Nehri, Sabancı Merkez Cami
LEZZETİN ADI, ADANA
Adana’nın sembol yapısı Taş Köprü Roma döneminde yapılmış, günümüzde Seyhan ve Yüreğir merkez ilçelerini birbirine bağlayan tarihi bir yapı olmakla beraber Adana’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca Sabancı Merkez Camii ile birlikte nehrin kenarında yer alan devasa alanda bulunan botanik bahçesi, çeşitli ağaçlar ve doğanın huzuru ile gezilmesi gereken keyifli bir yerdir. Bunun yanında Akdeniz’e dökülen en büyük akarsu olan ve Adana merkezine yıllar boyu katkı sağlamış doğal güzellik Seyhan Nehri, taşkınları önlemek için kurulmuş barajıyla da yerel ziyaretçilerine serinleme fırsatı sunuyor.

Seyhan ilçesinde bulunan ve Adana'nın önemli simgelerinden bir tanesi olan Saat Kulesi de görülmeye değer yerlerden biridir. Yapıldığı dönemlerden beri Adana'nın en önemli sembollerinden biri olarak görülen Büyük Saat Kulesi, aynı zamanda Osmanlı zamanında yapılan en uzun saat kulelerinden de biri olma özelliğine de sahiptir.

Ve tabii ki Adana’da Kebap, ciğer, beyti, böbrek yemeden ve şalgam suyunu içmeden dönmeyin! PROGO sizi Adana Havalimanı’nda karşılasın, Adana’da keyifli bir yolculuğa çıkarsın!
Üyeliği Tamamla
Üyeliği Tamamla
Üyelik Aktivasyon
Lütfen telefon numaranıza gönderdiğimiz 4 haneli doğrulama kodunu giriniz
WhatsApp